Spalování odpadků v Mařaticích je zase o krok blíž

Spalování odpadků v Mařaticích je zase o krok blíž

30 prosince, 2022 Uncategorized 0

Rok 2022 nepřinesl moc posunů, kdyby nebylo jeho závěru. Přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se v poslední době stalo.

I. Komunální volby v Uherském Hradišti v roce 2022

Strany předchozí vládnoucí koalice, která v roce 2021 schválila spalovnu odpadu v širším centru Uherského Hradiště (ODS, TOP09, KDU-ČSL, KRUH) výrazně oslabila a ztratila svoji většinu.

Naopak strany, které se vymezily proti spalovně, nyní mají většinu v radě města Uherské Hradiště (5 z 9 hlasů). Lídr ANO Lukáš Němeček před volbami deklaroval: „V současné situaci budeme prosazovat pozastavení této změny spalovaného média.“ (Zdroj: zlin.rozhlas.cz) a Nestraníci v čele s Janem Zapletalem: „Přehodnotíme přestavbu CTZ“ (volební noviny, příp. Facebook).

Zatím jsme nezaznamenali aktivní kroky v souladu se sliby a programové prohlášení nové koalice toho moc neříká: „Budeme usilovat o efektivní řešení modernizace teplárny (CTZ s.r.o.), a to také s ohledem na aktuální energetickou situaci.

Kažodpádně dohromady všechny strany (ANO, Nestraníci, Piráti, Hradišťáci), které před volbami aktivně vystupovaly proti současnému schválenému řešení spalovny odpadů mají pohodlnou většinu v zastupitelstvu města (16 z 27).

II. Činnost rady a návrh na aktualizovanou studii ke spalovně

Na dotaz Jakuba Gróse – iniciátora petice Čisté Hradiště – ohledně činnosti nové Rady k tématu spalovny odpadů odpověděl starosta Stanislav Blaha, že Rada se touto věcí opravdu nezabývala.

Michal Dvouletý (Hradišťáci) navrhl „zpracování odborné oponentní studie, která znovu zhodnotí dříve schválenou variantu modernizace teplárny CTZ v Uherském Hradišti a to v kontextu zásadních energetických a ekonomických způsobených válkou na Ukrajině a návaznou energetickou inflační krizí a to do 30.6.2023.

Oba předchozí odstavce naleznete v audio podobě zde. Výsledky hlasování naleznete na obrázku níže, bohužel usnesení nebylo přijato (zelenou barvou jsou ti, kteří jej podpořili).

III. Předání dokumentace k EIA

CTZ dle své tiskové zprávy předala dokumentaci k řízení EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí). Negativně kvitujeme, že se k němu přihlásila právě na období vánoční svátků. Lhůty běží i přes ně a samozřejmě dostupnost všech odborníků i občanů je na tom mnohem hůře.

Dokumentaci k EIA naleznete zde. My už aktivně pracujeme na její analýze, abychom mohli řízení připomínkovat. Prvotní optimismus nás při studování některých částí bohužel opouští a již teď můžeme konstatovat, že v některých aspektech již projekt slevil.

A co s tím můžete udělat vy?

  1. Napište svému zastupiteli zejména z řad ANO a Nestraníků. Poproste o dodržení slibu, který vám byl dán, ptejte se na to, co proti současnému řešení spalovny odpadů dělají.
  2. Nebojte se vznést připomínky k řízení EIA. Jestliže nevíte jak, jakou formou či co třeba připomínkovat, neváhejte nám napsat na info@cistehradiste.cz a my vás zkontaktujeme zpátky a poradíme.

Přejeme hodně stěstí a sil v roce 2023, ve kterém se spalovna odpadů v Hradišti bude povolovat. My všichni to můžeme ovlivnit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *