„Čisté Hradiště“ sepsalo petici: Chce čistou variantu teplárny bez dopadu na zdraví lidí

„Čisté Hradiště“ sepsalo petici: Chce čistou variantu teplárny bez dopadu na zdraví lidí

1 června, 2020 Tiskové zprávy 0

Dne 1.6. vyhlásil petiční výbor s názvem Čisté Hradiště veřejně sběr podpisů pod petici Za čistou variantu teplárny CTZ v Uherském Hradišti. Stalo se tak v reakci na nové možné varianty transformace mařatské teplárny, které byly prezentovány na zastupitelstvu města či nastíněny v městském zpravodaji, a s nimiž petiční výbor nesouhlasí.

Oblast kolem současné teplárny je dlouhodobě sužována prachem ze skládky z hnědého uhlí, a proto je její přeměna vítanou změnou. „Při ohlášení prvotního záměru změny paliva na zemní plyn jsme byli přirozeně potěšeni,” zmiňuje člen petičního výboru František Pecha a dodává: „Avšak po prvních zmínkách o jiných variantách jsme zbystřili, začali zjišťovat více, a nakonec jsme zpracovali vlastní studii mapující základní fakta o možných dopadech na širší okolí jak v Mařaticích, tak v Hradišti, a to zejména na kvalitu života a zdraví obyvatel města.” dodává. Obdobné projekty, které jsou nyní v plánu i v Uherském Hradišti a které jsou předmětem naší kritiky, neuspěly např. na Vsetíně či v Chebu. Podrobné informace jsou k dispozici na internetových stránkách petice.

Petice není myšlena útočně – jejím hlavním cílem je pomoci informovat obyvatele a nechat je vyjádřit svůj názor na to, že spalovat komunální odpad, vodárenské kaly či zapáchající odpad skladovat v širším centru Uherského Hradiště, není preferovanou variantou. „Nejsme spjati s žádnou politickou stranou či hnutím, nikdo nás nesponzoruje, jsme prostě jen sousedé, kteří se obávají, aby se město nerozhodlo pouze pro logisticky nejjednodušší variantu s nejvyšší ekonomickou výhodností, ale aby vědělo, že nám na našem okolí opravdu záleží.” objasňuje předseda petičního výboru Jakub Grós. „Vždyť kolem nové spalovny bydlí spousta obyvatel – ať už mluvíme o Rybníku, Tůních či starých Mařaticích. A navíc jsou vedle tenisové kurty, skautská klubovna, vysoká škola a vlastně i základní škola či akvapark.” upřesňuje.

Někteří obyvatelé, na které budoucí volba varianty spalovny může dopadnout, už ve svých schránkách našli informační leták. Zajímavostí je, že ke každému letáku je připojen kolík s přáním „Aby nebyl potřeba”. Petici je možné v červnu podepsat na mnoha místech spjatých s Hradištěm, bude například na zahrádce Koruna či v areálu tenisových kurtů. Na konci června bude sběr zakončen happeningem a petice se všemi podpisy předána radnici.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *